fbpx

Keistas fenomenas…

Pareidolija. Ar tikėti viskuo, ką matome?

 

Ar kada girdėjote apie fenomeną, kuomet žmogus susidariusioje dėmėje, išblukusioje nuotraukoje, skrudintos duonos plutelėje, atokios planetos paviršiaus nuotraukose ar dar pačiose neįtikimiausiose vietose tvirtina matąs Jėzaus ar mirusio asmens veidą, NSO kontūrus? Įdomiausia, kad po tokių tvirtinimų pažvelgę į kažkurį minėtų objektų mes taip pat tai matome. Mato ir kiti. Kūnu nubėga šiurpas, užmirštame viską, kas moksliškai pagrįsta ar nepagrįsta ir tykiai įsileidžiame šį fenomeną į mūsų akis, ausis, smegenis.

\"\"

Tačiau dažniausiai ten tebūna mūsų vaizduotės vaisius, fenomenas, vadinamas pareidolija. Tai vaizdai ir garsai įvairiose situacijose, kuriuos mes užfiksuojame, bet kurių iš tiesų nėra.

Mokslininkai ilgai triūsia, bandydami paaiškinti tokio reiškinio užuomazgas ir, atrodo, jų triūsas davė vaisių. Anot mokslininkų, pareidolija gali būti metodas, kuriuo mūsų smegenys priima ir apdoroja atsitiktinę vaizdinę ar garsinę informaciją. Kai mes matome nuotrauką ar vaizdą iš daugybės detalių arba išgirstame garsą tarp kitų garsų, mūsų smegenys ieško atitikmens, ko nors pažįstamo visame tame chaose. Ir ką jos randa? Informaciją ir paaiškinimą, kuris mums leidžia jaustis saugiai ir komfortiškai.

Prieš kelerius metus buvo atliktas eksperimentas. Jo metu žmonėms buvo rodomas veidas įvairių kitų vaizdų fone. 90 proc. tiriamųjų išskyrė, matė ir puikiai ištyrinėjo veidą. Netrukus veidas iš bendro vaizdo dingo, tačiau foniniai vaizdai, kuriuose tas veidas buvo, toliau buvo rodomi tiriamiesiems. Ir ką? Ogi 40 proc. tiriamųjų ir toliau tvirtino aiškiai matantys tą patį veidą.

Kai kurie mokslininkai teigia, jog šis fenomenas susijęs ir su mūsų evoliucija. Veido ar kokio objekto atpažinimas buvo būtinas išgyvenimui. Kas tai – draugas ar priešas, buvo itin svarbus senovės žmogaus klausimas. Beje, šiuo fenomenu remiasi ir vienas psichiatrijoje dažnai naudojamas testas. Jame pateikiami įvairiaformiai vaizdiniai, o testuojamas asmuo turi įvardinti, ką mato. Pagal tai galima nustatyti jo psichikos būklę.

Ne paslaptis, kad pareidolija susijusi ir su religija bei tikėjimu paranormaliais reiškiniais. 2013 metais atliktame tyrime Helsinkyje nustatyta, kad šis fenomenas gerokai būdingesnis tiems žmonėms, kurie yra religingi arba kurie tiki antgamtiškais dalykais.

Kad ir kaip bebūtų, neišsigąskite, jei išsipylusios kavos nuotraukoje, kurioje kas nors tvirtina matąs kažkokį objektą, matote tą patį. Veikiausiai tai susiję su pačiu pirmuoju paminėtu dalyku – mes norime matyti tai, kas mums pažįstama ir su kuo mes jaučiamės saugiai.

Ir kitas svarbus dalykas – netikėkite viskuo, ką matote.

Šaltinis:

\"\"

http://www.livescience.com/25448-pareidolia.html

Tinklaraštis  kosmoenergetika.lt

0
    0
    Krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę